
For første gang har kinesisk ambulansepersonell vært i Norge for kompetanseutveksling. I regi av Fagforbundet og hovedtillitsvalgte i Prehospital klinikk ble det arrangert en vennskapelig konkurranse i ambulansemedisin mellom Kina og Norge, etter modell fra Nasjonalt ambulansemesterskap.
Tekst og foto: Hedda Holth, Oslo universitetssykehus HF
Konkurransen ble avholdt i forbindelse at en kinesisk delegasjon fra en søsterorganisasjon besøkte Norge, blant annet for å lære om yrkeskonkurranser og hvordan vi bruker dette som et ledd i fag -og kompetanseutvikling. Dette er vanlig i Norge, men ikke i Kina. Fra OUS stilte fjorårets studentlag i NM, som nylig vant en internasjonal studentkonkurranse for ambulansepersonell i Polen.
– Vi i Fagforbundet er i likhet med arbeidsgiver opptatt av fag og kompetanseutvikling, da det fører til bedre pasientbehandling. God pasientbehandling er viktig for alle, uavhengig av landegrenser. Dette er verdifull erfaringsutveksling mellom kolleger som daglig yter akuttmedisinsk helsehjelp, og vi er stolte av at vi i samarbeid med OUS har kunne legge til rette for slik kompetanseutveksling mellom ambulansepersonell også internasjonalt nå for første gang, forteller Thomas Renngård, paramedic og klinikktillitsvalgt i Fagforbundet ved Prehospital klinikk.
Les hele saken på Oslo universitetssykehus sin egen nettside (link til sak)
Til opplysning så vant det kineske laget bestående av Intensivlege/Doctor in charge ICU Yuan Mong og Nurse in cardiac surgery ICU Yu Yuanyuan 1.plassen, tett etterfulgt av de norske og det andre kinesiske laget.
Dommerpanelet besto av hoveddommer Marius Bjørndalen fra Norge, Sykehuset Østfold HF og Li Yunfeng fra Kina, Shandong university.
Se bildealbum fra konkurransen under.
Vi gratulerer!
Historisk prehospital kompetanseutvikling Siste finpuss av dagsplan på Brobekk ambulansestasjon Fellesbriefing Delegasjonen fra Kina følger innsatsen til lagene Klinikktillitsvalgt i Fagforbundet sammen vinnerlaget fra Kina. Fornøyde deltagere
Siste innlegg fra aktuelt
- Fagforbundet støtter norske ambulansemesterskap
- ASAP er stolt sponsor av EMS Norway – Vi er opptatt av kvalitet
- Stiftelsen Norsk Luftambulanse er stolt samarbeidspartner av nasjonalt ambulansemesterskap
- Faglig workshop – vil sette standarden
- Hiv o’hoi for et mesterskap!